• امروز پنج شنبه هشتم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

کانال امامزادگان استان البرز

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

راهبرد مشارکت مردمی

سند موقوفات غیرمتصرفی البرز رصد می‌شود

سند موقوفات غیرمتصرفی البرز رصد می‌شود

مدیرکل اوقاف البرز با تأکید بر لزوم مطالبه و رصد سند تمام موقوفات غیرمتصرفی گفت: بخشی از جهش تولید و ارتقای سرمایه و منابع تولید در همین راستا محقق می‌شود.

 دوشنبه 29 اردیبهشت 1399   6  0      


سند موقوفات غیرمتصرفی البرز رصد می‌شود
                                                                                                                                                                                                                                                            
مدیرکل اوقاف البرز با تأکید بر لزوم مطالبه و رصد سند تمام موقوفات غیرمتصرفی گفت: بخشی از جهش تولید و ارتقای سرمایه و منابع تولید در همین راستا محقق می‌شود.


حجت الاسلام و المسلمین علی دشتکی، مدیرکل اوقاف البرز در گفت و گو با ایکنا از البرز گفت: تمام برنامه‌های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان البرز که در راستای جهش تولید اجرا می‌شوند دارای مبانی بسیار غنی و عمیق هستند.
وی افزود: زمانی که صحبت از اقتصاد مقاومتی به میان می‌آید باید بدانیم هدف چیست؟ راه‌های تولید و ارتقا کدامند؟ و رونق و جهش تولید چیست؟ هر یک از این موارد با هدفی خاص و در برهه‌ای از زمان مطرح می‌شوند و در همان برهه باید به آن‌ها پرداخته شود.
دشتکی گفت: تشکیل کارگروه‌های اقتصادی در موقوفات، امامزاده‌ها و محلات می‌تواند در تحقق جهش تولید مؤثر باشد. این کارگروه‌ها می‌توانند با برنامه‌ریزی و اجرای پروژه‌ها در عمران و آبادانی ایفای نقش کنند.
وی توضیح داد: بر اساس ماده ۵ قانون اختیارات اوقاف، نظارت بر موقوفات غیرمتصرفی بر عهده اداره اوقاف است که همین موقوفات برای مردم مشکلاتی را ایجاد کرده و سرمایه‌ها بلااستفاده مانده است؛ نباید وقف را حبس کنیم و مورد استفاده قرار ندهیم. این طرح‌ها و برنامه‌ها باید افزایش یابند.
دشتکی اولویت اول پروژه‌ها را موقوفات بقاع و رقبات آن‌ها و اولویت‌های بعدی را متصرفین، غیرمتصرفین و موقوفات بلاتکلیف اعم از متصرفی و غیرمتصرفی برشمرد و مطرح کرد: سند تمام موقوفات غیرمتصرفی باید مطالبه و به صورت دقیق رصد شود. در همین راستا بخشی از جهش تولید و ارتقای سرمایه و منابع تولید محقق می‌شود‍‌ و می‌توانیم بخشی از داشته‌هایمان را ساماندهی کنیم.
وی با اشاره به اینکه پس از رویکرد و اولویت‌ها، راهبرد یعنی احصای راه‌های رسیدن به هدف نیاز است، خاطرنشان کرد: تشکیل یک کارگروه تخصصی در حوزه اهدا و عمل، تأمین اعتبار و شیوه به‌کارگیری بخش خصوصی می‌تواند از جمله این راهبردها باشند. پس از راهبرد، برنامه‌ها باید مدنظر قرار گیرند تا به پروژه‌ها برسیم و آن ها را برای اجرا اولویت‌بندی کنیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز با بیان اینکه پروژه‌هایی که حضور بخش خصوصی در آن‌ها نمایان‌تر است یا آن‌هایی که تأمین منابع، موقوفات و یا رقبات بقاع هستند باید در اولویت قرار گیرند، اظهار کرد: جهش تولید فقط در سال جاری پیگیری نمی‌شود و می‌توان پروژه‌های بیشتری را پیش‌بینی و آن‌ها را با پشتوانه استانی و ملی برای اجرا دسته‌بندی کرد.
دشتکی بیان کرد: باید جزوه‌هایی در قالب دفترچه‌های ماندگار با موضوع استخراج مبانی توحیدی، قرآنی و روایی جهش تولید، تهیه و جمع‌بندی شوند و در اختیار عموم قرار گیرند. مطالعه کتاب «اقتصاد ما» از شهید صدر و در اختیار معاونین اداره قراردادن آن می‌تواند ذهن انسان را کمی باز و برای تکمیل موضوع به ما کمک کند.
وی اذعان کرد: باید برای جمع‌بندی برنامه‌های جهش تولید به تفاهم برسیم، اولویت‌های خود را در این بخش احصا کنیم و راهبردها و برنامه‌های آن و پروژها را به صورت ریز به نیت پنج تن تهیه کنیم تا در زمینه‌های مورد نظر همه یک صدا حرکت کنیم. در صورتی که این مطالب تهیه شود و در اختیار مسئولین قرار گیرد می‌تواند در استان نیز محور باشد.
لزوم انجام فعالیت‌های فرهنگی و اطلاع‌رسانی در فضای مجازی
دشتکی فعالیت‌های فرهنگی، تبلیغی و اطلاع‌رسانی در فضای مجازی را در کنار تهیه دفترچه مذکور ضروری دانست و با تأکید بر توجه به چگونگی استفاده از فضای مجازی در راستای جهش تولید بیان کرد: رویکرد ما در این زمینه باید توجه به بنگاه‌های اقتصادی مردم‌محور و نیز اجتماعی‌سازی باشد.
وی با بیان اینکه می‌توانیم در هر مرحله کارگروهی داشته باشیم که وضعیت را رصد و احصا و در نهایت حمایت کند و با اشاره به ظرفیت‌های بسیار خوب محله‌ای در تمام امور به ویژه حوزه اقتصادی اظهار کرد: سیستم‌های اداری در انتظار مصوبه‌ای از سوی هیأت دولت هستند که چند صد هزار میلیارد تومان برای تولید و اشتغال تأمین شود تا این مبلغ را از طریق بانک‌ها به صورت تسهیلات به مردم اعطا کنند.
به گفته مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز، در برهه‌ای اجرای طرح ضربتی اشتغال و در برخی دولت ها نیز بحث خوداشتغالی مطرح شد که در برخی موارد موفق عمل نکردند زیرا نمی‌توان هیچ‌چیز را با پول درست کرد بلکه باید از حضور مردم و فکر و اندیشه آن‌ها استفاده کرد البته زمانی که بستر برای حضور مردم فراهم شد پول نیز چاره‌ساز است.
انتهای پیام

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار