• امروز دوشنبه سی ام اردیبهشت  1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

کانال امامزادگان استان البرز

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

شبهه‌افکنی در خصوص امامزادگان هدف دشمنان نظام / جلوگیری از فساد با استفاده از سامانه جامع موقوفات

شبهه‌افکنی در خصوص امامزادگان هدف دشمنان نظام / جلوگیری از فساد با استفاده از سامانه جامع موقوفات

مدیرکل روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه دشمنان زمانی که فهمیدند از شبهه‌افکنی در مسیر اهل‌بیت (ع) به مقصد نمی‌رسند، نوادگان امامان و امامزادگان را هدف گرفته‌اند، گفت: در سازمان اوقاف چیزی به‌عنوان مخفی کاری نداریم؛ امروز با سامانه ‌جامع موقوفات و بقاع متبرکه تمام مسیر شفاف است

 چهارشنبه 11 مهر 1397   99  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان حجت‌الاسلام و المسلمین حسین سلیمانی؛ مدیرکل روابط عمومی و اموربین‌الملل سازمان اوقاف و امور خیریه درباره شبهاتی که در حوزه وقف وجود دارد، اظهار کرد: وجود این نوع شبهات یک سیر تاریخی دارد و به قبل از انقلاب بازمی‌گردد که موقوفات توسط رژیم پهلوی از بین می‌رفتند، اما بخشی دیگر از این شبهات نیز به ضعف در عملکرد ما مربوط می‌شود که برخی از این شبهات نیز به جهت رشد و کار روز افزون در حوزه وقف است. در واقع در هر زمان که بیشتر کار شود مشکلات نیز بیش از پیش خودشان را نشان می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه ما در حوزه رسانه‌ای، آنگونه که باید از ظرفیت خودمان استفاده نکرده‌ایم، گفت: موضوعات متنوع و گسترده‌ای در حوزه وقف وجود دارد و به همین دلیل ضعف‌های ما در حوزه اطلاع‌رسانی و کار رسانه‌ای خودش را بیشتر نشان می‌دهد؛ رهبر انقلاب هم خطاب به همه نهاد‌ها بیان کردند که ما در حوزه تبلیغ و ریشه دار کردن موضوعات در جان مخاطب ضعیف هستیم.
عدم آشنایی مدیران با سنت حسنه وقف
مدیرکل روابط عمومی سازمان اوقاف افزود: شما در عرصه‌های مختلف فرهنگی، هنری، ورزشی و ... می‌بینید که هر وقت ما در هر زمینه‌ای که با جوان‌های انقلابی و گروه‌های جهادی پیش رفتیم، توانستیم کار‌ها را پیش ببریم، ولی واقعیت این است که مجموعه‌ای از مدیرانی که در جامعه حضور دارند، به شکل درست با وقف و این نهاد آشنایت ندارند.
ناامیدی دشمنان از شبهه‌افکنی در خصوص اهل‌بیت (ع)
حجت‌الاسلام و المسلمین سلیمانی تاکید کرد: دشمن زمانی شروع به شبهه‌افکنی در حوزه اهل‌بیت (ع) کرد، ولی آنگونه که باید موفق نشد. به عقیده من وقتی دشمنان ما فهمیدند که از مسیر اهل‌بیت (ع) به مقصد نمی‌رسند، نوادگان امامان و امامزادگان را هدف گرفته‌اند.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه شفاف‌سازی فعالیت‌های سازمان اوقاف و امامزادگان گفت: ما پیش از این سامانه مدیریتی برای امامزادگان نداشتیم، اما امروز وقتی در امامزاده یا بقاع متبرکه‌ای نذوراتی پرداخت می‌شود، ما میتوانیم از طریق سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه هزینه پرداختی را دنبال کنیم. به امید خدا به زودی این سامانه تحت وب تنظیم شده و در دسترس همه قرار خواهد گرفت.
جلوگیری از مخفی‌کاری با سامانه جامع موقوفات
مدیرکل روابط عمومی سازمان اوقاف ادامه داد: در سازمان اوقاف چیزی به‌ اسم مخفی کاری نداریم، ما در اینجا حکم متصدی بانک را داریم و صرفا فعالیت اجرایی موقوفه را انجام می‌دهیم و امروز این سامانه‌ باعث می‌شود تمام مسیر به صورت شفاف برای عموم به نمایش گذاشته شود.
حجت‎الاسلام و المسلمین سلیمانی با اشاره به سیر افزایش موقوفات و فعالیت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه، تصریح کرد: با تمام این اوصاف شناخت و فرهنگ سازی مردم نسبت به وقف، جریانی رو به رشد است و در این چند دهه شاهد اضافه شدن وقف‌های جدید بوده‌ایم و جامعه نسبت به این حرکت دغدغه‌مند است و حرف و ایده دارد.
همکاری سازمان اوقاف با صدا و سیما برای تولیدات بیشتر در حوزه وقف
وی در ادامه با اشاره به مشارکت سازمان اوقاف و امور خیریه با صدا و سیما در تولید محتوا و ساخت مجموعه‌های تلویزیونی گفت: این همکاری با رسانه ملی را بهتر است با رویکرد صدا و سیما برای وقف بیان کنیم، در این مشارکت ما با رسانه ملی، خروجی کار حائز اهمیت است نه اینکه لوگو و آرم سازمان اوقاف نشان داده شود و بخواهیم اسم سازمان خود را مطرح کنیم.
حجت‌الاسلام و المسلمین سلیمانی افزود: چند سالی است که سازمان اوقاف در پی اجرایی کردن ماموریت‌های خود خارج از مطرح کردن نام و برچسب اوقاف است؛ ما در رسانه ملی جدای از اعلام آمادگی برای تولید سریال «پایتخت» با بخش سیما فیلم نیز تفاهم‌نامه‌ای را تنظیم کردیم که یکدیگر همکاری داشته باشیم.
وی درباره این مشارکت در روند تولید فیلم و سریال و برنامه‌های تلویزیونی تصریح کرد: ورود ما قطعا محتوایی و با بیان دغدغه‌هایمان خواهد بود. این طبیعی است که یک بخشی از این مشارکت، وجود اعتبارات مالی است که در کنار بودجه صدا و سیما قرار بگیرد و به کمک تولیدات بیاید. اما در این روند قرار است دغدغه‌های وقف با رعایت تمام محور‌های هنری لحاظ شود، ضمن اینکه هدف اصلی ما تولید کار خوب و با کیفیت است.
حجت‌الاسلام و المسلمین سلیمانی درباره ایجاد مرکز مشاوره‌های وقف در ادارات سازمان اوقاف و امامزادگان خاطرنشان کرد: مرکز مشاوره‌های اوقاف زیر مجموعه فعالیت‌های معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف است که براساس نیاز‌های هر منطقه در اختیار واقفین گذاشته می‌شود، اما این امر کم شده و مدتی است که موضوع اطلس نیات و موقوفات مطرح شده که تعداد موقوفات و نیات را تحت وب در اختیار مردم می‌گذارد.
مدیرکل روابط عمومی سازمان اوقاف یادآور شد: به عقیده من اگر بتوانیم شفافیت را در حوزه وقف و اموال اوقاف مشخص کنیم، یکی از اتفاقاتی است که برای مطالبه گری مردم خوب است؛ در واقع وقتی این شفاف‌سازی رقم می‌خورد یک مطالبه‌گری عمومی شکل می‌گیرد که مهم همین مطالبه گری مردم است؛ اگر خلل و اشکالی در کار‌های نهاد نیست، پس چیزی هم برای مخفی کردن نداریم و اگر اشکالی است از ترس آبرو هم که شده اصلاحش می‌کنم و در هر حال شفایت باید صورت بگیرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار