• امروز شنبه بیست و ششم آبان 1397 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

کانال امامزادگان استان البرز

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

وقف، یکی از پایه های اقتصاد اسلامی

وقف، یکی از پایه های اقتصاد اسلامی

یکی از پایه‌های اصلی و موکد اسلام برای حفظ بنیان اقتصادی جامعه و ترویج و تحکیم مبانی اسلامی ـ انسانی، وقف است. قانونی استراتژیک که کمتر به اهمیت و جایگاه آن واقفیم. اسلام به عنوان کاملترین دین علاوه بر توجه به امور معنوی، امور مادی را هم از نگاه دورنداشته و برای روزی ای که بندگان کسب می کنند مقرراتی وضع کرده، که از جمله آن وقف است

 سه شنبه 30 مرداد 1397   46  0      

  یکی از پایه‌های اصلی و موکد اسلام برای حفظ بنیان اقتصادی جامعه و ترویج و تحکیم مبانی اسلامی ـ انسانی، وقف است. قانونی استراتژیک که کمتر به اهمیت و جایگاه آن واقفیم.
اسلام به عنوان کاملترین دین علاوه بر توجه به امور معنوی، امور مادی را هم از نگاه دورنداشته و برای روزی ای که بندگان کسب می کنند مقرراتی وضع کرده، که از جمله آن وقف است.
هرچند وقف به صورت استحباب مطرح شده است اما یکی از پایه های اقتصادی اسلام است تا به صورت چشمه ای زلال و جاری تامین هزینه امور خیریه جامعه را عهده دار شده و از سویی دیگر علاوه بر مشارکت دادن آحاد مسلمین در مدیریت و بهسازی جامعه، دست حکومتها را از تزریق نقدینگی جهت مدیریت امور خیریه و نهایتا جهت‌دهی کوتاه کند تا انتفاع مردم از خدمات فی سبیل الله در گرو دولت‌ها نبوده و علما و نهاد دین با طیب خاطر به رتق و فتق امور محوله وقفی بپردازند.
از آنجا که حضور و مشارکت مردم در همدلی و کمک‌رسانی به یکدیگر، امروزه در سراسر جهان مورد جستجو و تلاش کشورهاست تا ضمن تقویت روحیات انسانی در میان مردم، سلامت مدیریت مراکز ارایه خدمات بدلیل نظارت مردمی تضمین شود، سازمان اوقاف در ایران، می‌تواند به مثابه یک دولت عمل کرده و خود به تنهایی بار بزرگی از مشکلات و مسائل جامعه اسلامی را به دوش بکشد.
همانطور که نمونه موفق آن را در مدیریت بقاع متبرکه، علی الخصوص آستان قدس رضوی می یابیم که با داشتن موقوفات بزرگ و متعدد، به نوعی ملجا بسیاری از مردم و منشا خدمات متنوع و کارآمدی شده است.
نگاهی سطحی به نوع موقوفات در کشور حاکی از آن است که به دلیل حضور مستقیم مردم، نگاه واقفین بدلیل شناخت دقیق و درست از نیاز مردم، کارآمدتر در جهت رفع آن نیاز متمرکز شده و از حیف و میل و هدررفت منابع وقفی جلوگیری شده است.
آنچه که در کنار این ظرفیت مهم و استراتژیک مهم می‌نماید، مدیریت کلان منابع وقفی است، چراکه خواهی نخواهی پس از مدتی سکان امور وقفی به نهاد دینی و امروز به حاکم اسلامی محول شده. در این زمینه شناخت دقیق حدود و ثغور موقوفات، حفظ و حراست از آن‌ها، مدیریت و مصرف درست درآمد آن‌ها می‌تواند مواردی مهم از مدیریت موقوفات باشد.
ناگفته نماند که باتوجه به زمانه‌ای که در آن هستیم و مشکلات متعدد و خاص تری که گریبان بشر را گرفته، فرهنگ‌سازی و هدایت نگاه خیرین به سمت موارد خاص تر می‌تواند بر توفیقات حل مشکلات بیافزاید.
از این رو واقفین و خیرین می توانند در زمینه وقف اموال برای انجام امور رسانه‌ای از قبیل ساخت فیلم و سریال، شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی، تبلیغ دین در داخل و خارج، امور مربوط به آسیب‌های اجتماعی از قبیل پرداخت دیون، پرداخت هزینه درمان،امور مربوط به گردشگری و تاریخی و حفظ و حراست از میراث فرهنگی و همچنین امور صرفا اقتصادی مانند حمایت از کارآفرینان و مخترعان اقدام کرده و زمینه‌های دیگر را هم برای پیشرفت جامعه آماده کنند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر